fbpx
Записатись на прийом
Всесвітній день зору

У проведенні Всесвітнього дня зору беруть участь різні організації, пов’язані з цією проблемою. Цей день є також основною подією глобальної ініціативи з профілактики сліпоти “Бачення 2020: право на зір», створеної ВООЗ та Міжнародним агентством з профілактики сліпоти.

Сліпота — це нездатність бачити. Провідні причини хронічної сліпоти включають катаракту, глаукому, вікову дегенерацію жовтої плями, помутніння рогівки, трахому і захворювання очей у дітей (наприклад, що викликаються дефіцитом вітаміну А). У світі все ширше зустрічається сліпота, що розвивається з віком, а також сліпота, що викликається неконтрольованим діабетом.

За оцінками ВООЗ, у світі близько 314 млн. людей мають порушення зору, з них 45 млн. – сліпі (90 % з яких проживають у країнах з низьким рівнем життя). Хвороби очей вразили більше 19 мільйонів дітей.

Щороку кількість сліпих у світі зростає на 1-2 млн. осіб. Якщо не прийняти термінових заходів, то до 2020 року у світі буде жити 100 млн. сліпих.

Не оминула ця тенденція і Україну. Щороку  втрачають зір понад 10 тисяч її громадян.  Для України також дуже актуальною є проблема дитячої сліпоти та слабкозорості. Вона займає четверте місце серед основних причин інвалідизації дітей.

Найпідступнішим захворюванням, що приводять до сліпоти, є глаукома – група захворювань, яка має прогресуючий перебіг, приводить до атрофії зорового нерва, поступового погіршення поля зору та незворотної втрати зору. Сліпота при цьому настає непомітно, поступово та в більшості випадків безболісно. Саме це є причиною того, що пацієнти звертаються до лікаря, коли вже надто пізно, і повернути або зберегти зір стає неможливо.

Втім, успіх лікування насамперед залежить від стадії захворювання. Чим раніше виявлена хвороба та розпочате лікування, тим більше шансів зберегти зір. Крім того, результат лікування напряму залежить  від готовності пацієнта до співпраці та виконання призначених рекомендацій лікаря-офтальмолога.

Щоб зберегти зір, лікарі-офтальмологи рекомендують:

1.Відмовитися від шкідливих звичок, а саме: куріння, зловживання алкогольними напоями. Доведено, що нікотин провокує розвиток глаукоми, катаракти, атрофії зорових нервів. Під дією міцних алкогольних напоїв страждає зорове сприйняття навколишнього світу, значно знижується його рівень і якість.

2.Берегти очі від травм, адже вони нерідко бувають причиною сліпоти. Іноді поранення одного ока призводить до сліпоти іншого.

3. При роботі за комп’ютером кожні 40 хвилин робити коротку перерву, під час якої із силою заплющити, а потім відкрити очі. Зробити гімнастику для очей – обертати очима спочатку за годинниковою, а потім проти годинникової стрілки; сфокусувати зір на віддаленому предметі, а потім близько піднести палець і сфокусувати зір на ньому; подивитись кілька разів вгору, вниз, наліво, направо.

4. При перегляді телепередач знаходитися не ближче двох метрів від екрану. Молодшим школярам не дозволяти дивитися телевізор більше години на день.

5. Ні в якому разі не читати лежачі. При читанні відстань від очей до книги повинна бути не менше 30 см, а світло падати на сторінки зверху і зліва.

6. Перевіряти зір 1 раз на рік, а людям з порушенням зору – 1 раз на півроку. Це дасть змогу вчасно виявити захворювання і розпочати лікування.