fbpx
Записатись на прийом
Що Ви повинні знати про вікову макулодегенерацію (ВМД)

Можливо, Ви тільки що дізналися, що у Вас або у Вашої близької людини є вікова макулодегенерація (ВМД). Тому Ви, так як і багато людей, не розумієте, що відбувається з Вашими очима і який їх стан. Ця стаття надасть Вам загальні уявлення про ВМД.

Ви дізнаєтесь про наступне:

  • фактори ризику та симптоми ВМД;
  • способи лікування;
  • послуги для людей з низьким зором, які дозволяють максимально використовувати зір;
  • групи підтримки та інші, хто може допомогти.

Мета – відповісти на Ваші запитання та полегшити певну тривогу, яку Ви можете відчувати.

Що таке вікова макулярна дегенерація (ВМД)?

ВМД – це одне з поширених захворювань очей, яке є причиною пониження та втрати зору серед людей віком від 50 років і старших. Вікова макулодегенерація спричиняє ураження макули, невеличкої плямки в центрі сітківки, яка відповідає за чіткий центральний та кольоровий зір.

У деяких людей ВМД розвивається настільки повільно, що втрата зору не відчувається протягом тривалого часу. В інших хвороба розвивається швидко і може спричинити втрату зору на одному або на обох очах. Якщо ВМД прогресує, розпливчасте зображення є основним симптомом. З часом ділянка розпливчастого зображення може збільшуватися або в центрі поля зору можуть виникати блакитні плямки. Об’єкти також можуть ставати не такими яскравими, як раніше.

Як бачить людина з ВМД

ВМД сама по собі не призводить до повної сліпоти, проте, втрата центрального зору при ВМД може заважати простим повсякденним справам, таким як можливість бачити обличчя, керувати автомобілем, читати, писати або виконувати щоденну роботу, таку як готувати їжу та інші домашні справи тощо.

Макула складається з мільйонів світлочутливих клітин, які забезпечують чіткий центральний зір. Це найчутливіша частина сітківки, яка розташована в задньому полюсі ока. Фоторецептори сітківки перетворюють світлові хвилі на нервові імпульси і посилають їх через зоровий нерв до мозку, де формується зображення, яке ми бачимо. Якщо макула ушкоджена, центр Вашого поля зору стає розпливчастим, спотвореним або темним.

Хто є в групі ризику?

Вік є основним фактором ризику ВМД. Найчастіше хвороба виникає після 60 років, але може виникнути і раніше. Іншими факторами ризику ВМД є куріння, спадковість, раса, спосіб життя, харчування. Дослідження показують, що куріння подвоює ризик виникнення ВМД.

Спадковість і сімейний анамнез. Люди, в яких у сімейному анамнезі є ВМД, мають високий ризик її виникнення. Часто пропонують генетичні тести для виявлення ВМД, які не є істотно інформативними, оскільки на розвиток захворювання впливають інші зовнішні чинники.

Ви можете знизити ризик виникнення ВМД або сповільнити її прогресування, зробивши наступне:

  • перестати курити;
  • регулярно займатися спортом;
  • підтримувати нормальний кров’яний тиск і рівень холестерину;
  • їсти здорову їжу, збагачену зеленими, листовими овочами та рибою.

Як виявити ВМД?

Перевірка гостроти зору
Огляд очного дна на широку зіницю для виявлення ознак ВМД чи інших проблем. Лікар може запропонувати Вам сітку Амслера для спостереження за перебігом захворювання в домашніх умовах. Зміни вашого центрального зору можуть призвести до зникнення ліній у сітці або їх викривлення, що є ознакою ВМД.

Виявлення ознак ВМД за допомогою сітки Амслера

Флюоресцентна ангіографія
Флюоресцентна ангіографія дає змогу бачити пропотівання судин, яке виникає при прогресуючій ВМД. У деяких пацієнтів можуть виникнути побічні ефекти від внутрішньовенного введення флюоресциєну у вигляді нудоти або тяжчих алергічних проявів.

Оптична когерентна томографія (ОКТ)
Ви напевно знаєте про ультразвукове дослідження, при якому для отримання зображення м’яких тканин використовують звукові хвилі. ОКТ є подібним дослідженням, але застосовують світлові хвилі, з допомогою яких можна отримати зображення з дуже високою роздільною здатністю будь яких тканин, через які проникає світло, в тому числі тканин ока.

Оптична когерентна томографія (ОКТ)

ВМД може уражати одне або обидва ока.

На початковій стадії вікової макулодегенерації, як правило, нема розладів зору. При прогресуванні захворювання, можуть бути незначні розлади зору, але більшість людей не відчуває ніяких симптомів. Ці зміни можна виявити тільки при огляді очного дна та за допомогою ОКТ.

На пізніх стадіях ВМД люди втрачають зір через пошкодження макули.

Звертайтесь у Центр діагностики та відновлення зору “Світло” для обстеження на наявність вікової макулодегенерації у Вас.

Існують два види ВМД:

При географічній (сухій формі) відбувається поступове ураження фоторецепторів, які передають інформацію до мозку. Ці зміни спричиняють втрату зору.

При неоваскулярній (вологій формі) ВМД, патологічні кровоносні судини проростають під сітківкою. Через ці судини може пропотівати рідина і кров, що призводить до набряку і пошкодження макули. Зміни можуть швидко прогресувати, на відміну від поступового перебігу при географічній атрофії. В одному оці може бути як географічна, так і неоваскулярна вікова макулодегенерація.

ВМД має небагато симптомів на ранніх стадіях, тому важливо регулярно оглядати очне дно. Якщо Ви маєте ризик розвитку ВМД через вік, обтяжений сімейний анамнез, спосіб життя або поєднання цих чинників, Вам не слід чекати, коли виникнуть розлади зору, а прийти на огляд до окуліста.

Не в кожного пацієнта рання стадія ВМД може перейти в пізню. При ранньому виявленні вікової макулодегенерації є певні кроки, які Ви можете зробити, щоб знизити ризик втрати зору.

Якщо у Вас пізня стадія ВМД на одному оці, Ви можете не помітити зміни зору на ураженому оці за рахунок здорового ока. Оком, яке бачить чітко, Ви можете читати, керувати автомобілем або бачити дрібні деталі. Тим не менше, пізня стадія ВМД на одному оці означає, що у Вас є ризик розвитку ВМД на іншому. Якщо Ви помітили розпливчастість або спотворення зображення, навіть якщо це не впливає на Ваше повсякденне життя, зверніться до офтальмолога.

Яке лікування ВМД існує?

Рання стадія ВМД

На даний час не існує лікування ранньої стадії ВМД. Лікар може рекомендувати Вам огляд окуліста щонайменше 1 раз на рік. Огляд дозволить з’ясувати як розвивається Ваше захворювання.

Що стосується профілактики, то вікова макулодегенерація зустрічається рідше в людей, які тренуються, не курять, їдять поживні продукти, включаючи зелені овочі, рибу. Якщо у Вас уже є вікова макулодегенерація, запозичення цих корисних звичок допоможе надовше зберегти зір.

Було виявлено, що щоденне вживання певних вітамінів і мінералів може сповільнити прогресування хвороби в проміжній стадії та у тих пацієнтів, хто має пізню стадію ВМД на одному оці. Результати дослідження свідчать про те, що комбінація вітамінів С, Е, бета-каротину, цинку та міді може знизити ризик розвитку пізньої стадії ВМД на 25%. Додавання лютеїну, зеаксантину і Ω-3 жирних кислот може ще більше знизити ризик прогресування захворювання. Ω-3 жирні кислоти – це поживні речовини, які містяться в риб’ячому жирі. Лютеїн, зеаксантин та бета-каротин належать до однієї родини вітамінів і містяться в зелених овочах.

Лікування неоваскулярної ВМД

Неоваскулярна вікова макулодегенерація зазвичай призводить до серйозної втрати зору. Проте офтальмологи можуть спробувати різні методи, щоб зупинити подальшу втрату зору. Ви повинні пам’ятати, що нижче наведене лікування не вилікує захворювання. Захворювання може прогресувати навіть при лікуванні.

Одним з варіантів зменшити прогресування неоваскулярної ВМД є введення ліків в око. При неоваскулярній ВМД в очах утворюється аномально високий рівень ендотеліального фактору росту судин (VEGF). VEGF- це білок, який сприяє росту новоутворених судин. Ін’єкційна терапія анти-VEGF блокує цей ріст. Якщо Ви отримуєте таке лікування, Вам може знадобитись кілька щомісячних ін’єкцій.

Лікування неоваскулярної ВМД: введення ліків в око

Є кілька різних анти-VEGF препаратів. Відрізняються вони вартістю та частотою введень, тому це питання треба обговорювати з лікарем.

Фотодинамічна терапія

Ця техніка передбачає лазерне лікування окремих ділянок сітківки. Препарат, який називається вертепорфін, буде введений до вени Вашої руки. Препарат проходить через судини організму і поглинається новоутвореними судинами. Тоді лікар спрямовує лазерний промінь у Ваше око, щоб активувати препарат в новоутворених судинах. Після активації препарату новоутворені судини запустівають, припиняється їх ріст і сповільнюється швидкість втрати зору. Ця процедура є менш поширена, ніж введення анти-VEGF і часто поєднується з ін’єкціями при специфічних типах неоваскулярних діабетичних ретинопатій.

Втрата зору

Мати низький зір – означає, що навіть за допомогою окулярів, контактних лінз, ліків або хірургічного втручання Вам тяжко виконувати повсякденні справи. Читання, писання, готування їжі, покупки можуть здатися тяжким завданням. Проте існує допомога. Можливо Ви не зможете відновити свій зір, але послуги для людей з низьким зором максимально допоможуть Вам. Ви зможете насолоджуватись компанією друзів, сім’ї, хоббі та іншими інтересами, як і було колись.

Що таке реабілітація зору?

Щоб впоратись із втратою зору, Вам потрібно мати групу підтримки. До неї входите Ви, Ваш лікуючий лікар-фтальмолог, який спеціалізуються на низькому зорі. Професійні офтальмологи, фахівці з орієнтації і мобільності, порадники та соціальні працівники також допоможуть Вам. Разом ця команда може допомогти Вам максимально використати Ваш зір та підтримувати свою незалежність від інших.

По-друге, поговоріть зі своїм лікарем щодо Ваших проблем зору. Запитайте за реабілітацію зору. Програми реабілітації пропонують широкий спектр послуг.

Куди можна звернутись за послугами?

Люди з низьким зором можуть звертатися в офтальмологічні відділення, які спеціалізуються на низькому зорі, державні організації, незалежні центри.

Які є пристрої для покращення низького зору?

  • Окуляри для читання з потужними лінзами
  • Ручні лупи
  • Відео лупи
  • Комп’ютери із системами друку та мовлення
  • Матеріали для читання з великим шрифтом
  • Годинники, калькулятори, що розмовляють
  • Комп’ютерні програми та інші прилади, які за допомогою камер збільшують масштаб тексту
  • Для людей із кінцевою стадією вікової макулодегенерації може бути імплантований мініатюрний телескоп. Цей пристрій може допомогти відновити втрачений зір, переорієнтовуючи зображення на більш здорову частину сітківки. Після імплантації пристрою пацієнти беруть участь у програмі реабілітації.

Пам’ятайте, що пристрої для низького зору без належної діагностики, оцінки та тренувань можуть не допомогти Вам. Важливо, щоб Ви тісно співпрацювали з групою спеціалістів по низькому зору для найкращого ефекту.

Інформація для членів родини

Шок, депресія і гнів – це поширена реакція серед людей, у яких діагностовано вікову макулодегенерацію. Ці почуття можуть зникнути через кілька днів або тижнів, або вони можуть тривати довше. Це може засмучувати членів Вашої родини, які стараються підтримувати Вас.