fbpx
Записатись на прийом
Кератоконус

При кератоконусі відбувається зміна форми рогівки, яка починає нагадувати конус, а не сферу, що сильно знижує зір.

Кератоконус

Кератоконус – це прогресуюча хвороба, при якій сферична в нормі рогівка витончується і вип’ячується, не дивлячись на нормальний очний тиск, приймаючи форму конуса. При проходженні крізь таку рогівку світлові промені нерівномірно заломлюються і, досягаючи сітківки, формують на ньому викривлене зображення.

Симптоми

Кератоконус частіше всього (95%) вражає два ока, хоча і неодночасно.

Захворювання починається у віці 15-25 років з прогресуючою близорукістю або астигматизмом, що змушує вибирати нові окуляри або контактні лінзи при кожному відвідуванні офтальмолога.

З часом окулярна корекція не забезпечує чіткого зору. Предмети виглядають викривленими, розтягнутими, оточені ореолом. Яскраве світло викликає роздратування очей і сльозотечу. Допомагає тільки контактна корекція протягом тривалого часу.

Причини

Причини кератоконусу не зрозумілі до кінця і сьогодні, хоча кератоконус був описаний вперше в 1748 році в дисертації доктора Мошара (Mauchart) “Прозора стафілома”.

Порушення балансу (правильного співвідношення) ферментів в рогівці робить її беззахисною проти агресії вільних радикалів. Вільнорадикальне ушкодження приводить до витончення і вип’ячування рогівки.

Ушкодженню рогівки сприяє:

-Надмірний вплив ультрафіолету

-Часте потирання очей

-Носіння неправильно підібраних контактних лінз.

У 30% випадків кератоконус поєднується з алергічними захворюваннями (астма, екзема, поліноз, алергічний кон’юнктивіт). Свербіж і постійне потирання очей при алергії сприяють пошкодженню рогівки.

Деякі фахівці вважають, що порушення балансу ферментів в рогівці має спадкову схильність.

Лікування

У початкових стадіях кератоконусу з успіхом застосовують окуляри або м’які контактні лінзи. З наростанням величини неправильного астигматизму така корекція вже не забезпечує чіткого зору.

Жорсткі газопроникні контактні лінзи підбираються і виготовляються індивідуально і користуються при кератоконусі найбільшою популярністю. Знаходячись на оці, жорстка лінза зберігає свою форму і утворює з роговицею єдину заломлювальну поверхню, що забезпечує високу гостроту зору. Однак носіння подібних лінз на рогівці може бути не комфортним.

Інколи жорсткі газопроникні контактні лінзи застосовують поверх м’яких, які в такому разі виконують роль амортизуючої подушки. Підбір контактних лінз за системою «одна на іншу» – трудомісткий і дороговартісний процес.

Гібридні лінзи складаються з жорсткого газопроникного центру та м’якого обідка і поєднують в собі переваги обох типів лінз: висока гострота зору і зручність використання. Крім того, за рахунок більшого діаметра (край лінзи заходить за лімб) лінза знаходиться в стабільному положенні.

Склеральні і напівсклеральні лінзи – це жорсткі газопроникні контактні лінзи великого діаметра (край лінзи знаходиться на склері). Такі лінзи не надають напору на розтягнуту верхівку рогівки, тому переносяться легше, ніж звичайні жорсткі лінзи. Крім того, їх положення на оці більш стабільне.

Інтрастромальні кільця використовуються у осіб з невеликим кератоконусом, які по якісь причині не переносять контактну корекцію. Під час операції тривалістю близько 10 хвилин прозорі кільця імплантуються в товщу рогівки на її периферії. Це приводить до сплощення її центральної зони. Рогівка набуває форму, схожу до сферичної, гострота зору підвищується. Кільця можуть дещо сповільнити, але не запобігають подальшому розвитку кератоконусу.

Кросслінкінг означає створення поперечних “зшивок” між волокнами колагену – основним структурним білком рогівки. Це призводить до збільшення її міцності та стійкості до розтягування. Однак таке втручання може супроводжуватися утворенням рубця на рогівці.

Пересадка рогівки – найбільш ефективний метод лікування кератоконусу. Під час операції, яка по іншому називається наскрізна кератопластика (або наскрізна трансплантація рогівки), конусна рогівка висікається і на її місці пересаджується здорова донорська рогівка.