fbpx
Записатись на прийом
Катаракта – що це?

Катаракта це захворювання очей, яке пов’язане з помутнінням природньої лінзи ока – кришталика, та проявляється погіршенням зору, затуманенням зображення та тьмяністю кольоросприйняття. В більшості випадків розвиток захворювання пов’язаний зі старінням організму, тому катаракта часто зустрічається у літніх людей. Більше ніж половина населення у віці 80 років мають катаракту або ж перенесли хірургічне лікування з приводу катаракти. Катаракта розвивається на одному або ж на обох очах і не “переходить” з одного ока на друге.

Що таке кришталик?

Кришталик – це природня прозора лінза всередині ока, що допомагає сфокусувати зображення та світло на сітківку ока. Сітківка це світлочутлива тканина, що вистилає око зсередини та переробляє світло в енергію .

Зазвичай, у здоровому оці світло проходить крізь прозорий кришталик та безперешкодно потрапляє на сітківку. Як тільки світло потрапляє на сітківку, виникає нервовий імпульс, що передається через зоровий нерв  у мозок.

Для якісного чіткого зображення кришталик мусить бути прозорим, інакше зображення буде розмитим та “затуманеним”.

Що призводить до розвитку катаракти?

Кришталик розташований за райдужкою в центрі зіниці і основна його функція – наводити фокус, як лінзи в камері фотоапарату. Він наводить фокус зображення на сітківку, задню частину ока, де зображення “обробляється”. Кришталик, змінюючи свій розмір, дозволяє нам бачити чітку картинку як з далекої відстані так і зблизька. Складається в основному з води та волокон білку. Білок чітко впорядкований, зберігає прозорість лінзи та пропускає світло вільно без перешкод.

З віком чи внаслідок захворювань, білок може денатурувати та призводити до помутніння кришталика. Це і є катаракта. З часом катаракта прогресує,  що призводить до значного погіршення зору та, з часом,  до зворотньої сліпоти.

Науковці вказують на кілька причин розвитку катаракти, таких як куріння, діабет, травма органа зору, ультрафіолетове, радіаційне опромінення та інше.

Як катаракта впливає на зір?

Ущільнення кришталика погіршує різкість зображення за рахунок зменшення його прохідності для променів світла та створення перешкод на шляху  до сітківки. Помутніння може бути досить великим і спричиняти розмитість зору. Коли катаракта маленька, помутніння уражає невелику частину кришталика. Ви можете не помітити жодних змін зору. Катаракти, як правило, «ростуть» повільно, тому зір погіршується поступово. З часом мутні ділянки кришталика збільшуються і катаракта збільшується у розмірі. Зір погіршується.

Прозорий кришталик стає жовто-коричневим, додаючи жовто-коричневий відтінок до зору.

Коли у Вас може розвинутись катаракта?

Термін «вікова» катаракта є дещо неправдивим. Насправді вікові катаракти у людей можуть бути у віці від 40 до 50 років. Але в цьому віці більшість катаракт незначні і не впливають на зір. Саме після 60 років більшість катаракт викликають погіршення зору.

Хто має ризик розвитку катаракти?

Ризик катаракти зростає, коли Ви старієте. Інші фактори ризику:

– деякі хвороби( наприклад, цукровий діабет)

– шкідливі звички( куріння, зловживання алкоголем)

– навколишнє середовище( тривалий вплив ультрафіолетового випромінювання )

Які симптоми катаракти?

Найпоширенішими симптомами катаракти є:

– Розмитість зору

– Кольори здаються бляклими

– Фари, світильники, сонячне світло здаються занадто яскравими

– Навколо вогнів може виникати ореол

– Погане нічне бачення

– Двоїння

– Часто змінюються рецепта на окуляри або контактні лінзи

Ці симптоми можуть бути ознакою інших проблем з очима. Якщо у Вас є якісь з наведених симптомів, зверніться до лікаря.

Чи існують інші види катаракти?

Так. Хоча більшість катаракт пов’язані зі старінням, є інші види:

Вторинна катаракта може розвинутися на оперованому оці внаслідок загальних захворювань, пов’язаних з порушенням обміну речовин та ін.

Катаракта може виникати внаслідок інших проблем зі здоров’ям, наприклад цукровий діабет, системні захворювання. Також вона може розвиватись при прийомі стероїдів.

Травматична катаракта може розвиватись через пошкодження очей, навіть через роки після травми.

Вроджена катаракта. Деякі діти народжуються з катарактою або вона розвивається у дитинстві, часто на обох очах. Ці катаракти можуть бути маленькі і не впливати на зір. Якщо вони впливають на зір, їх необхідно оперувати.

Радіаційна катаракта може розвинутись після впливу деяких видів радіації.

Як виявляється катаракта?

Катаракта виявляється під час повного огляду очей, що включає:

  • перевірка гостроти зору
  • огляд ока на широку зіницю. Закапуються в око краплі для розширення зіниці. Ваш лікар використовує спеціальні збільшувальні лінзи для огляду сітківки і диска зорового нерва на наявність ушкоджень чи інших проблем з оком. Після обстеження ваш зір зблизька може бути розмитим протягом певного часу.
  • Тонометрія – вимірювання внутрішньоочного тиску.

Ваш лікар може використовувати і інші методи дослідження, щоб дізнатись більше про структуру і здоров’я Вашого ока.

Лікування катаракти

Симптоми початкової катаракти можуть зменшуватись завдяки новим окулярам, яскравішому освітленню, збільшувальним лінзам. Якщо ці заходи не допомагають – хірургічна операція є єдиним методом лікування. Операція передбачає заміну мутного кришталика на штучну лінзу.

Катаракту потрібно видаляти лише тоді, коли вона починає впливати на Вашу повсякденну активність, таку як водіння, читання, перегляд телевізора. Ви і Ваш лікар приймаєте  рішення разом. Як тільки Ви зрозумієте переваги і ризики операції, Ви можете прийняти обґрунтоване рішення, чи операція є потрібною для Вас. У більшості випадків відтермінування операції не призведе до ушкодження ока або до ускладнень. Вам не потрібно робити операцію негайно, Ви можете зробити її у плановому порядку.

Іноді катаракта має бути вилучена, навіть коли вона не спричиняє погіршання зору. Наприклад тоді, коли вона перешкоджає обстеженню або лікуванню іншої проблеми з оком, такої як вікова макулярна дегенерація чи діабетична ретинопатія, або якщо вона спричиняє підвищення внутрішньоочного тиску, який може бути причиною незворотньої втрати зору.

Якщо Ви оберете операцію, Ваш лікар скерує Вас до спеціаліста по видаленню катаракти.

Якщо Ви потребуєте операції на обох очах, вона буде проводитись на кожному оці в різний час, як правило через 1 місяць.

Чи є операція ефективною?

Операція з видалення катаракти – одна із найпоширеніших операцій, що проводиться в Україні. Вона також є однією із найбезпечніших і найефективні-ших операцій. Приблизно у 90 % прооперованих людей зір покрашується або відновлюється до норми.

Які ризики операції?

Як і при будь-якій операції, є ризик кровотечі і інфікування. Перед оперативним втручанням Ваш лікар може попросити Вас припинити вживання препаратів, які підвищують ризик кровотечі. Після операції Ви повинні тримати око в чистоті, мити руки, використовувати призначені ліки, щоб зменшити ризик інфікування. Серйозна інфекція може спричинити втрату зору.

Операція з приводу катаракти дещо підвищує ризик відшарування сітківки. Інші розлади очей , такі як висока міопія (короткозорість), можуть ще збільшити ризик відшарування сітківки після операції. Одним із ознак відшарування сітківки є поява спалахів і плаваючих помутніть. Якщо Ви помітили збільшення спалахів чи плаваючих помутніть – негайно зверніться до Вашого лікаря. Відшарування сітківки є невідкладним станом. Ваше око повинно бути обстежене вітреоретинальним хірургом. Відшарування сітківки не викликає болю. Раннє лікування відшарування сітківки може запобігти постійній втраті зору. Чим швидше Ви отримаєте лікування, тим більше шансів на відновлення зору. Навіть при вчасному лікуванні певний відсоток зору може бути втрачений.

Що робити, якщо у Вас є інші проблеми з очима та необхідна операція з приводу катаракти?

Багато людей, яким потрібна операція, також мають інші проблеми з очима, такі як вікова макулярна дегенерація або глаукома. Якщо у вас є інші проблеми, крім катаракти, поговоріть зі своїм лікарем. Дізнайтеся про ризики, переваги, альтернативи та очікувані результати після хірургії катаракти.

Що відбувається перед операцією?

За тиждень-два до операції Ваш лікар буде робити деякі тести. Вони включають визначення кривизни рогівки, розміру та форми Вашого ока. Ця інформації допоможе вибрати правильний тип інтраокулярної лінзи (ІОЛ). Вам рекомендують зробити загально клінічні аналізи та ЕКГ.

Що відбувається під час операції?

Вам закапають каплі для розширення зіниці. Область навколо Вашого ока буде помита і очищена. Операція зазвичай триває менше 30 хвилин і практично безболісна. В більшості випадків операцію проводять під місцевим, крапельним знечуленням. Деяким людям знадобиться наркоз протягом нетривалого часу.  Після операції на око буде накладена пов’язка. Ви відпочинете протягом деякого часу. За Вами спостерігатиме  медичний персонал, щоб не було ускладнень. Більшість людей, яким була проведена операція з приводу катаракти, йдуть додому в той же день. Вам знадобиться хтось, щоб  завезти Вас додому.

Що відбувається після операції?

Після операції нормальним є  незначний дискомфорт. Ваше око може бути чутливим до світла і дотику. Якщо Ви відчуваєте дискомфорт Ваш лікар може призначити лікування. Після декількох днів помірний дискомфорт має зникнути.

Протягом декількох тижнів після операції Ваш лікар рекомендуватиме Вам застосовувати краплі для очей, щоб пришвидшити загоєння і зменшити ризик інфікування. Запитайте Вашого лікаря як часто використовувати краплі і який ефект вони дають. Вам потрібно буде накладати пов’язку або окуляри для захисту ока при несприятливих погодних умовах. Уникайте натискання на око.

Коли Ви вдома, намагайтесь сильно не нагинатись, не піднімати важких предметів. Ви можете ходити, підніматися по сходах, робити неважку повсякденну домашню роботу.

У більшості випадків повне відновлення буде завершено протягом восьми тижнів. Ваш лікар проведе огляд, щоб перевірити післяопераційний період.

Чи можуть розвиватись ускладнення після операції?

Ускладнення після операції рідкісні, але можуть виникнути. Вони включають інфікування, кровотечу, запалення ( біль, почервоніння, набряк), втрата зору, двоїння, підвищення або зниження внутрішньоочного тиску. Ці проблеми зазвичай усуваються відповідним лікуванням.

Деколи тканини ока, які контактують з ІОЛ , можуть ставати мутними і погіршувати зір. Цей стан називається вторинною катарактою. Вона може розвинутись через місяці або роки після операції. Вторинна катаракта лікується лазером.  Лікар використовує лазер, щоб зробити невеличку дірку за лінзою для проходження світла. Ця процедура називається YAG-лазерна капсулотомія. Це безболісна процедура і рідко викликає підвищення очного тиску або інші проблеми. Як запобіжний засіб Ваш лікар може призначити очні краплі для зниження тиску до і після процедури.

Коли зір знову стане нормальним після операції ?

Ви можете швидко повернутись до щоденних справ, але Ваш зір може бути розмитий ще кілька годин чи днів. Після імплантації ІОЛ, Ви можете помітити, що кольори дуже яскраві. ІОЛ є прозорою лінзою,  на відміну від природнього кришталика, який може мати коричневий або жовтуватий відтінок. Протягом місяця зір може відновитися до максимального, залежно від стану сітківки та зорового нерва.