fbpx
Записатись на прийом
Гемофтальм – що це?

Гемофтальм – це будь-який крововилив у скловидне тілі, тобто в порожнину ока.

Причини гемофтальму

Найчастішою причиною крововиливу в скловидне тіло є розриви новоутворених судин. Вони, перш за все, виявляються при вираженому ураженні сітківки у хворих на цукровий діабет. Крім того, новоутворені судини зустрічаються після порушення кровообігу в венах сітківки, при так званій  посттромботичній ретинопатії; дистрофії центральної області сітківки, що супроводжується ростом новоутворених судин; а також при деяких пухлинах судинної оболонки ока.

Привести до крововиливу в cкловидне тіло може також відшарування сітківки з розривом, а іноді навіть сам розрив сітківки без її відшарування.

Наступною причиною є травма очей. При цьому гемофтальм може виникнути як внаслідок проникаючого поранення з безпосереднім порушенням оболонок ока і кровоносних судин, так і травми тупим предметом або контузія очей.

Інколи гемофтальм є ускладненням порожнинних операцій на очному яблуці.

Загальні захворювання судин або кровоносної системи можуть викликати гемофтальм. Серед них: гіпертонічна хвороба, запальні захворювання судин або васкуліти, онкологічні захворювання крові, серповидно-клітинна анемія, і деякі інші.

У немовлят описані крововиливи у сітківку, а також у скловидне тіло при так званому синдромі “жорсткої тряски немовлят”, у разі якого крововилив виникає при загальному струшуванні тіла дитини, щоб заспокоїти її при плачі.

Прояви гемофтальму

В залежності від кількості виділеної крові, симптоми відрізняються, починаючи з плаваючих точок, ниток і т. д. до різкої втрати зору із збереженим світлосприйняття, тобто здатності розрізняти світло і пітьму.

Як правило, гострота зору при розвиненому гемофтальмі вранці буває кращою. Це пов’язано з тим, що кров у спокійному стані осідає в нижні відділи ока.

Діагностика

Гемофтальм виявляється при огляді очей. У скловидному тілі, яке в нормі прозоре, знову ж залежно від кількості виділеної крові, видно окремі невеликі клубки крові, вільно плаваючі в порожнині ока при невеликій вираженості захворювання, або є повне заповнення кров’ю всієї порожнини очного яблука, що заважає огляду очного дна.

Додатково проводиться ультразвукове дослідження, за результатами якого можна визначити розміри крововиливу, а також ефективність лікування.

Можливі ускладнення гемофтальму

Крововилив в порожнину ока, крім того, має також і свої ускладнення, пов’язані на початкових етапах з токсичним ефектом речовин, що утворюються в результаті руйнування клітин крові – при цьому може виникати пошкодження сітківки. А на пізніх етапах з появою рубцювання в порожнині ока, при якому можуть виникати щільні спайки між сітківкою і скловидним тілом і розвиватися відшарування сітківки.

Лікування гемофтальму

У разі виникнення гемофтальму необхідна термінова консультація офтальмолога. Невеликі крововиливи не вимагають специфічного лікування, але при будь-якій вираженості гемофтальму необхідно виявити і компенсувати стан, який привів до крововиливу.

Лікування вираженого гемофтальму проводиться в умовах стаціонару. Часто хворим призначається постільний режим для того, щоб кров осіла в нижніх відділах ока. Першим завданням при лікуванні є зупинка кровотечі при свіжому крововиливі. Потім проводять розсмоктуючу терапію.

Anti-VEGF терапія. Інтравітреальне введення інгібіторів ангіогенезу дозволяє зменшити зони ішемії сітківки за рахунок регресу новоутворених судин. У рідкісних випадках застосування anti-VEGF  препаратів використовується ізольовано. Як правило, інгібітори ангіогенезу використовуються в комбінованому лікуванні крововиливe в скловидне тіло, на додаток до інших методів лікування, таким як лазерна коагуляція і вітректомія.

Лазерна коагуляція сітківки є стандартним методом лікування при лікуванні крововиливів в скловидне тіло з аномальних новоутворених судин. Дане лікування має проводитися відразу ж, як тільки стає можливим візуалізувати сітківку, так як панретинальная лазеркоагуляція сприяє не тільки регресу неоваскуляризації, а й допомагає знизити ризик повторної кровотечі.

Як правило, крововилив добре розсмоктуються при лікувальнні. Однак, в разі повторних крововиливів, наприклад при цукровому діабеті, кожен новий крововилив розсмоктується все гірше і гірше.

У таких випадках, при багаторазових крововиливах з вираженими рубцевими змінами в порожнині очного яблука, проводять хірургічну операцію – видаляють склоподібне тіло з рубцевою тканиною і залишками крові.

В кінцевому підсумку, навіть при гарному розсмоктування крові, необхідно встановити причину, що викликала гемофтальм для того, щоб в подальшому не було повторних крововиливів або інших можливих ускладнень.