fbpx
Записатись на прийом
Помутніння перед очима-деструкція скловидного тіла

Око зсередини заповнене скловидним тілом – прозорим гелем, який надає йому кулясту форму. З віком в склоподібному тілі з’являються помутніння: нерозчинні кристали холестерину, білка, клітинні елементи. При проходженні світла всередину ока ці частинки відкидають на сітківку тіні, які здаються точками і «мушками». Частинки переміщаються в склоподібному тілі при русі очей і виглядають «плаваючими».

Симптоми деструкції скловидного тіла

Помутніння скловидного тіла можуть приймати найхимерніші форми, ставати більш щільними (темними) або прозорими. Вони особливо добре помітні при погляді на чисте блакитне небо або білий екран комп’ютера. Однак розглянути точки і «мушки» не вдається: при спробі сфокусувати на них погляд, вони переміщаються.

Раптовий «дощ» із чорних крапок, що супроводжується «блискавками», не настільки нешкідливий: він може бути ознакою відшарування скловидного тіла або сітківки – і вимагає звернення до офтальмолога.

Причини

Склоподібне тіло заповнює весь задній полюс ока, щільно прилягає до сітківки, а в деяких ділянках (уздовж зубчастої лінії, навколо диска зорового нерва) – прикріплюється до неї. Прозорий гель утримує сітківку в розправленому стані і пропускає до неї промені світла.

З віком склоподібне тіло зазнає змін: його центр стає більш рідким, в той час як периферія ущільняється. Під дією власної ваги щільні маси периферії відшаровуються від сітківки і занурюються в рідкий центр. Заднє відшарування скловидного тіла – найбільш часта причина появи плаваючих помутнінь. Вона зустрічається більш ніж у половини осіб, які досягли 80-річного віку.

Заднє відшарування скловидного тіла може бути також пов’язане з:

У 15% випадків раптова поява плаваючих помутнінь і блискавок викликано розривом або відшаруванням сітківки. При таких симптомах слід звернутися до офтальмолога.

Лікування

Більшість «мушок», «павутинок» і плям абсолютно нешкідливі. З плином часу вони бліднуть і стають практично непомітними, а в інших випадках – звичними.

Позбутися «мушок» можна лише за допомогою вітректомії – операції, в ході якої скловидне тіло видаляється разом з усіма помутніннями, а на його місце вводиться сольовий розчин. Однак операційний ризик незрівнянно вищий занепокоєнь, що викликаються «мушками».