fbpx
Записатись на прийом
Як користуватись контактними лінзами

Використовувати контактні лінзи – це непросте рішення, особливо для тих, кому некомфортно доторкатися до очей. Проте, опанувавши потрібними відомостями і практикою, користуватися лінзами не складе труднощів. Проконсультуйтеся з фахівцем з корекції зору і не бійтеся експериментувати, щоб знайти оптимальний варіант!

Як вибрати контактні лінзи

Підберіть правильні лінзи. Лікар офтальмолог (фахівець з корекції зору) запропонує різні варіанти в залежності від вашого зору і потреб.

  • Тривалість використання. Так, існують одноденні контактні лінзи, які непридатні для повторного використання. Інші види лінз можна знімати і одягати повторно протягом року. Також існують місячні і двотижневі лінзи.
  • М’які контактні лінзи, які носять більш короткий період часу, більш комфортні та безпечні для очей, але коштують дорожче. Жорсткі лінзи зручні тим, що їх не потрібно знімати надто часто, але очам складніше звикнути до такого варіанту.
  • Денні контактні лінзи потрібно знімати щоночі перед сном, а лінзи безперервного використання можна носити постійно. Існують лінзи, які можна не знімати тиждень, а деякі моделі силікон-гідрогелевих лінз дозволяється безперервно носити до 30 днів.

Дізнайтеся про вікову політику клініки, якщо ви ще не досягли повноліття.

Деякі фахівці відмовляються виписувати контактні лінзи пацієнтам молодше певного віку (наприклад, віком до 13 років), а інші рекомендують дітям і підліткам вибирати лінзи, які потрібно періодично знімати.

  • Причина такого занепокоєння – це рівень відповідальності пацієнта і здатність слідувати правилам по використанню і догляду за лінзами, оскільки, якщо їх використовувати неправильно, це може негативно позначитися на здоров’ї очей. Часто батьки або опікуни допомагають вирішити, чи готовий підліток використовувати контактні лінзи.
  • Якщо доктор або батьки вважають, що вам ще рано носити контактні лінзи, то виберіть відповідні окуляри. До даного питання можна буде повернутися через кілька років, але також може виявитися, що вам цілком комфортно в окулярах.

Розгляньте варіант з кольоровими контактними лінзами, щоб змінити колір очей.

Кольорові лінзи можна купити навіть без рецепта, проте фахівці не рекомендують вибирати кольорові або дешеві варіанти без попередньої консультації і перевірки зору. Контактні лінзи – це медичні засоби, неправильний вибір яких здатний завдати серйозної шкоди вашому зору.

  • Можна вибрати звичайний колір, який відрізняється від ваших очей (блакитний, коричневий, зелений), або незвичайний варіант (червоний, фіолетовий, білий, різнокольоровий, спіральний, котячі очі).
  • При покупці лінз за рецептом вибирайте такий варіант, який можна носити кожен день, так як лінзи – це дорогий продукт.

Як зберігати і доглядати за лінзами

Правильно доглядайте за контактними лінзами, коли не використовуєте їх. Існує два основних моменти:

  • Завжди зберігайте лінзи в спеціальному розчині, якщо ви не використовуєте одноразові лінзи, так як розчин необхідний для очищення, промивання та дезінфекції.
  • Використовуйте лінзи тільки протягом зазначеного терміну. Майже всі контактні лінзи відносяться до однієї з трьох категорій: одноденні, двотижневі або місячні. Перевірте термін придатності ваших лінз і не носіть їх довше цього часу. Існують навіть спеціальні онлайн-сервіси, які нагадують про необхідність замінити контактні лінзи.

Використовуйте правильний розчин.

Деякі розчини призначені конкретно для зберігання лінз, інші – для очищення і дезінфекції. Також є універсальні розчини, які можуть поєднувати обидві функції. Краще використовувати різні розчини.

  • Для зберігання зазвичай використовуються сольові розчини. Вони не викликають роздратування очей, але виконують очистку лінз не настільки ефективно, як хімічні дезінфікуючі розчини.
  • очисний і дезінфікуючий розчин буває на основі перекису водню і універсальний. Пероксидний розчин вимагає виконати кілька дій і використовувати нейтралізуючу речовину, щоб перекис не пошкодив рогівку, коли ви знову надягнете лінзи. Універсальні очисні розчини прості у використанні. Часто в них також можна зберігати лінзи.
  • Якщо розчин регулярно викликає роздратування очей, використовуйте розчин на основі перекису водню.
  • Завжди використовуйте дезінфікуючий розчин, очні краплі і ензимний очищаючий розчин, рекомендовані фахівцем. Для різних видів контактних лінз використовуються різні розчини. Деякі види продуктів для очей небезпечні для людей, які носять лінзи – зокрема це очні краплі на основі хімічних речовин, а не сольового розчину.

Регулярно очищайте лінзи. В ідеалі лінзи потрібно чистити щодня, до і після використання.

  • Помістіть лінзу на долоню і м’яко протріть вказівним пальцем іншої руки. Більшість універсальних розчинів більше не мають напису “не терти”. М’який вплив дозволяє видалити наліт на поверхні контактних лінз.
  • Кожного разу міняйте розчин в контейнері для лінз перед зберіганням. Якщо використовувати розчин повторно, значно зростає ризик занести інфекцію.
  • Після завершення зберігання промивайте контейнер для лінз стерильним розчином або гарячою водою. Дайте лінзам висохнути самостійно. Міняйте контейнер не менше, ніж раз на три місяці.

Торкайтеся до лінз тільки чистими руками.

Мийте руки водою з милом і насухо витирайте чистим рушником.

  • На лінзи можуть потрапити залишки мила, лосьйону або хімічних речовин, які викликають роздратування, біль або розмитість зору, тому краще використовувати мило без добавок.

Не надягайте чужі лінзи, особливо ті, які вже були використані.

  • Якщо лінзи вже носила інша людина, то існує небезпека, що в очі потрапить інфекція або небезпечні частинки.
  • Всі рецепти різні. У вашої подруги може бути далекозорість, а у вас – короткозорість. Якщо у вас обох короткозорість, то вона також буває різною мірою. В чужих лінзах ваш зір може стати ще гіршим. У випадку з астигматизмом використовуються лінзи особливої ​​форми.

Щорічно відвідуйте фахівця.

Перевіряйте актуальність рецепта. Він може змінюватися в залежності від віку і стану зору.

  • Очі також змінюються. Зір може погіршитися, часом розвиваються такі захворювання, як астигматизм, в результаті чого змінюється форма ока, виникають рефракційні порушення зору.
  • Лікар може провести перевірку на глаукому (прогресуюче захворювання, яке призводить до систематичного зниження зору) та інші захворювання. Регулярно стежте за своїм зором.